NIGEL DE JONG DLA LA GAZZETTA DELLO SPORT


Zapytany o swoją grę, Nigel De Jong odpowiada: Ostro i bezpośrednio. Kontuzja ścięgna Achillesa? Przeszłość. Perspektywy Milanu? Jesteśmy tu, by zwyciężać. Odzyskanie miejsca w reprezentacji? Potrzeba czasu. I tak dalej. Ani jemu ani Sneijderowi nie będzie łatwo znaleźć się w sercu kadry Holandii na turniej w Brazylii, tak jak to miało miejsce na Mundialu w 2010. Ale taka jest piłka i takie jest życie - wydaje się myśleć pomocnik. Czas biegnie, a jednak gdy masz właściwą energię, możesz złapać go za ogon. To trochę tak, jak zrobił De Jong w ostatnich miesiącach: złapał czas za ogon i sprawia wrażenie, że wrócił do swoich najlepsze dni.

"Poświęciłem się całkowicie problemowi i zawsze starałem się mieć pozytywne podejście. Nie jest łatwo pracować i pocić się bez możliwości gry, ale to była konieczność. To była strata dla wszystkich, ponieważ doznałem kontuzji w delikatnym momencie sezonu, tak ważnym dla mojej aklimatyzacji w Serie A. Ale stało się. Być może moje ciało dało z siebie zbyt wiele i osiągnęło granice swojej wytrzymałości".

Praktycznie wygląda na to, że kilkumiesięczna przerwa dobrze panu zrobiła. Powrócił pan błyszcząc - jako jeden z najlepszych zawodników okresu przygotowawczego i to nie tylko w Milanie.
"Myślałem tylko o tym, by wykorzystać ten czas i powrócić silniejszy. Angażowałem się w to i miałem wspaniałe wsparcie ze strony całego klubu: zawodników, władz oraz kibiców. Milan jest naprawdę rodziną".

Teraz powrócił pan na środek i Montolivo zostanie przesunięty. Wielu nie podoba się pański sposób interpretacji tej pozycji: są tacy, którzy preferują tu kreatywność, a dokonywane w przeszłości przez Allegriego wybory wzbudzały krytykę.
"Nie przejmuję się zbytnio tymi rzeczami. Liczby w systemach gry znaczą niewiele, pozycje zmieniają się na boisku i ważne jest, by poruszać się i reagować jako zespół. Grać jako jedność".

Puryści drwią i mówią, że kiedyś na tej pozycji grał Pirlo.
"Ja jestem Nigel i żyję piłką na swój sposób. Nigdy z nikim się nie porównywałem i myślę o byciu tym, kim jestem. I jak już powiedziałem: uważam, że zespół powinien być oceniany jako całość. Wkładam w grę wiele serca, mam silną motywację i pracuję dla kolegów z zespołu. To jest to, co mogę dać i robię to w każdym meczu".

Czuje się pan liderem?
"Lider to wielkie słowo, ale podoba mi się. Nie potrzeba opaski kapitana, by być liderem, ale trzeba mieć odpowiednią opinię, którą wystawia ci szatnia i ważne jest również to, jak zachowujesz się na boisku".

Czy jest w Milanie zawodnik, który wywarł na panu szczególne wrażenie w ostatnich miesiącach?
"Nie, to Milan jako całość mi imponuje. W tym okresie widziałem, że wielu młodych zawodników podniosło swoje umiejętności. Atmosfera jest bardzo dobra i pracujemy należycie, ponieważ wszyscy ciężko trenują i to jest najważniejsze".

Przebywając na co dzień z Balotellim, czy może pan powiedzieć jaki on jest?
"Zabawny. To wielki zawodnik, który bardzo dojrzał. Byłem z nim w City i pamiętam jego dyskusje. Co jakiś czas mówił coś głupiego i robił głupie rzeczy. Tutaj jest inaczej - zmienił się całkowicie, o 360 stopni. Myślę, że dla niego bardzo ważne jest to, że powrócił blisko rodziny, przyjaciół i środowiska, które go kocha. Jest teraz inną osobą. Nadal się śmieje i żartuje z nami wszystkimi, ale nie robi niczego głupiego".

Będąc realistą - nawet z takim Balotellim - czy uważa pan, że Milan ma możliwość, by poczynić postępy w Europie?
"Robimy postępy, ale gdy stawia się na młodych, trzeba dać im czas. Oczywiście, jeśli pomyślisz ile pieniędzy wydały wielkie kluby, by sprowadzić potwierdzonych zawodników, to wtedy widzisz różnicę, ale nie można się poddawać. Ten Milan ma swój model - bazuje na młodych tak jak to robi Ajax i daje młodym zawodnikom szansę".

Jednak Ajax nie wygrywa - przynajmniej w Europie. Gra dobrze, ale nie należy już do elity.
"Nawet jeśli ja sam wychowałem się w Ajaksie, piękna gra sama w sobie mnie nie interesuje - moim celem jest sukces. Jednakże sukces można osiągnąć na wiele sposobów".

Faworyt w walce o scudetto?
"Widzi pani co jest napisane na tej koszulce? Milan. Jaka według pani może być moja odpowiedź?


tłumaczenie: Camill


 


© Copyright 2002-2016 by ACMilan.PL  ::  Wszelkie prawa zastrzeżone